19 Nisan 2014 Cumartesi| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Zerdeçal Bitkisi ve Yararları

Şubat 28, 2012 | Şifalı Bitkiler | fullja
Google
Haberi Oyla

zerdecal 515x386 Zerdeçal Bitkisi ve Yararları

Zerdeçal bitkisi 1 metreye kadar uzayabilen zencefilgiller familyasından yaprakları sivri uçlu,çiçekleri sarı renkte çok yıllık bir bitkidir.Zerdeçal bitkisinin kurutulmuş kökleri kullanılır.Köklerinin kurutularak toz haline getirilmesi sonucu koyu sarı renkte bir toz çıkar.Bitkinin tadı baharlı ve çok hafif acı tattadır.Baharat olarak genellikle kullanılır.

Zerdeçal bitkisi baharat olarak genellikle çeşni maddeleri,hazır çorbalar,et yemekleri ve turşularda kullanılıyor.Gıda maddeleri için uygun doğal renk verici olarak da yemeklere kullanılıyor.

Zerdeçal bitkisi sinirleri yatıştırarak vücudu sakinleştirir.Vücutta biriken zehirli maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olur.Hastalık sonrası iyileşme sürecini kısaltır.Hazım ve karaciğer problemlerine iyi gelir.

Zerdeçal bitkisinin bağırsaktaki ve midede oluşan gazları söktürücü etkisi vardır.Soğuk algınlığı,epilepsi,astım,baş dönmesi ve sarılık gibi hastalıklarda da kullanılıyor.Zerdeçal bitkisinin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Etiketler:beyaz zerdecal

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Zerdeçal Bitkisi ve Yararları benzer konular