23 Nisan 2014 Çarşamba| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Yer Fıstığının Faydaları

Şubat 26, 2012 | Şifalı Bitkiler | fullja
Google
Haberi Oyla

fistik 515x386 Yer Fıstığının Faydaları

Yer fıstığının bileşiminde protein,karbonhidrat,kolesterol,sodyum,potasyum,B1,B2 ve B3 vitaminleri bulunur.Yer fıstığı baklagiller familyasından bir yıllık otsu bir bitkidir.Karşılıklı ve ikili olarak dizilmiş yeşil renkteki yaprakları ve sarı çiçekleri vardır.Çiçekler döllendikten sonra yere eğilir ve oluşan meyvelerini toprağa gömer.

Yer fıstığının bazı ülkelerde yemeklik ve sabun yapımında kullanılmak için yağı çıkarılır.Yer fıstığı toplandıktan sonra yer fıstığının sap ve yapraklarından hayvan yemi yapılıyor.Yağ ve protein bakımından oldukça engin olan yer fıstığı tatlı ve çikolata yapımında da kullanılıyor.

Yer fıstığının en önemli özelliği kandaki kötü kolesterol miktarını azaltmasıdır.Hayvanlarda yapılan araştırmalar sonucunda yer fıstığının kanseri önleyici etkisi saptanmıştır.Yer fıstığını saran kırmızı renkli zarın içerdiğioligomerik prosiyanitler hormonlardan kaynaklı kanser türlerinin oluşumunu engelliyor.Yer fıstığının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

yer fst5 515x343 Yer Fıstığının Faydaları

Etiketler:yer fıstığının faydaları,yer fıstık

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Yer Fıstığının Faydaları benzer konular