23 Nisan 2014 Çarşamba| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Çarkıfelek Bitkisinin Faydaları

Şubat 13, 2012 | Şifalı Bitkiler | fullja
Google
Haberi Oyla

image Çarkıfelek Bitkisinin Faydaları

Çarkıfelek bitkisi ; fırıldak çiçeği ve saat çiçeği olarak da bilinir.Türkiye’de bazı bölgelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.Gölgeli ve nemli duvar diplarini sever.Yazları tekerlek biçiminde açan çiçekleri erguvani,pembe ya da kırmızı renktedir.Bazı türlerin bitkileri çiğ olarak yenir ve alkol,şerbet yapımında kullanılır.

Çarkıfelek bitkisi;uykusuzluğa çare olarak kullanılır.Sinirleri yatıştırarak kişinin yaşadığı gerginlik ve endişe duygularını ortadan kaldırır.Zona hastalığı gibi sinirsel rahatsızlıklarda ağrıları dindirici özelliği vardır.

Çarkıfelek bitkisi çay,şurup veya katı ekstre şeklinde kullanılır.! tatlı kaşığı kuru yapraklar 1 bardak suda kaynatılıp 15 dakika demlendikten sonra içilir.Uyumak için yatmadan önce bir bardak içilerek rahat bir uyku sağlar.Sinirsel durumlarda ise sinirleri yatıştırmak için günde iki bardak içilir.Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Etiketler:carkifelek bitkisi faydalari,çarkıfelek bitkisinin özellikleri

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Çarkıfelek Bitkisinin Faydaları benzer konular