23 Nisan 2014 Çarşamba| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Sumak Kullanımı ve Faydaları

Şubat 19, 2012 | Organik Ürünler | fullja
Google
Haberi Oyla

sumak2 515x386 Sumak Kullanımı ve Faydaları

Sumak bitkisi antepfıstığıgiller familyasından ve kışın yapraklarını döken veya her mevsim yeşil kalan bir ağaçtır.Meyvesi tek tohumlu,kırmızı renkli ve üzeri tüylüdür.Türkiye’de çok yaygın olarak yetişir.Dış satım ürünlerimizin arasında yer alır.

Sumak bir çok yöresel yemekte sumak ekşisi olarak kullanılır.Özellikle mantı yemeğinin üstünü kuru nane ile birlikte süsleyen en yakın arkadaşıdır.Sumağın tadı mayhoştur.Ayrıca sumağın yaprak ekstresi dericilikte ve kumaş boyama da kullanılır.

Sumak hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemin düzenli çalışmasını sağlar.İştahsızlığı giderir ve ishal durumunu keser.Kandaki fazla şeker miktarını düşürür.Sumağın fazla tüketilmesi kabızlığa neden olur.Ayrıca sumak bitkisinin antiseptik özelliği vardır.Yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler sumak kullanmamalıdır.

Etiketler:sumak ekşisi,somak ekşisi,sumak meyvesi

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Sumak Kullanımı ve Faydaları benzer konular