19 Nisan 2014 Cumartesi| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Rokanın Faydaları

Mart 21, 2012 | Organik Gıdalar | fullja
Google
Haberi Oyla

roka1 Rokanın Faydaları

Roka yol kenarlarında yarım metreye kadar yükselebilen sert kokulu ve baharatlı bir veya iki yıllık otsu bir bitkidir.Rokanın içeriğinde P,K ve C vitaminin yanı sıra ok yararlı mineraller de bulunur.Genellikle sonbahar kış aylarında salata olarak çiğ yenir.Roka balığın yanında vazgeçilmez bir yeşilliktir.Balığın olmazsa olmazı tamamlayıcısı olarak görülür.

Rokanın tadı ve asitleri mideyi çalıştırır.Ayrıca hazmı kolaylaştırarak iştah açar.Böbrekleri çalıştırır ve kanı temizler.Karaciğere faydalıdır ve karaciğer ağrılarını keser.Sarılık hastalığında da iyi bir yardımcıdır.Uyarıcıdır ve vücuda kuvvet verir.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini azaltır.Cinsel gücü ve cinsel isteği artırır.Öksürüğü keser.vücuttaki zararlı madde ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Rokanın yaprakları,tohumu ve kökü kullanılır.Kökünden ve tohumlarından baharat üretilir.Baharatı yemeklere güzel koku ve tat vermek amaçlı kullanılır.Yapraklarından ise salata yapılır.Rokanın bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

 

Etiketler:rokanın faydaları,roko nun faydaları,Rakonun faydaları,roko bitkisi,karaciğere greyfurtun etkisi

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Rokanın Faydaları benzer konular