18 Nisan 2014 Cuma| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Havucun Faydaları

Mart 16, 2012 | Organik Gıdalar | fullja
Google
Havucun Faydaları 1.00/5 (20.00%) 1 vote

HAVUC 357x515 Havucun Faydaları

Havucun kökleri sebze olarak tüketilen iki yıllık bir bitkidir.Havuç B,C,D ve E vitaminleri yönünden oldukça zengin bir besindir.Havuç köklerinin rengi çeşidine göre sarı,turuncu ya da çeşitli tonlarda pembedir.Havuç bitkisinin oluklu kökleri ve dere otuna benzer yaprakları vardır.

Havucun düzenli olarak tüketilmesi sigara içen kişilerde bile akciğer kanserine yakalanma riskini en aza düşürmeye yardımcı olur.Havuç kalbin dostudur ve kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur.Havucun içerdiği yüksek lif oranı sayesinde kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırır.

Sabah,öğle ve akşam taze sıkılmış havuç suyu içilmelidir.Havuç suyunun kan yapıcı özelliği vardır.Böbrek kalp ve beyin damarlarının çalışmasına yardımcı olur.Hücrelerin canlanmasında ve çoğalmasında olumlu bir etkisi vardır.

Hamile bayanların bol miktarda havuç tüketmesi tavsiye edilir.Ayrıca havuç sarılığa,ses kısıklığınaa ve ergenlik sivilcelerine iyi gelir.Gözleri kuvvetlendirir.

Havucu rendeleyerek tüketmek B ve C vitaminlerinin kaybolmasına neden olur.Bu nedenle havuç soyulmadan iyice yıkanarak yenilmelidir.

Etiketler:havuc yapragi yenir mi,havuc yapraklari yenirmi,havucun vitaminleri,havucun yesil yapraginin yenirmi

Doktora Sor

  1. selam taze havuc yapraklari yenirmi yenirsede nasil neye faydalari vardir
    y

    huriyet
    Ekim 21, 2013 at 7:48 pm
    Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Havucun Faydaları benzer konular