23 Nisan 2014 Çarşamba| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Domatesin Yararları

Mart 16, 2012 | Organik Gıdalar | fullja
Google
Haberi Oyla

Domates 515x385 Domatesin Yararları

Yemeklerde ve salatalarda tüketilen fazla çeşidi bulunan tek yıllık bir bitkidir.Patlıcangiller familyasındandır ve yabani türlerinin meyvesi kiraz büyüklüğündedir.Tıbbi değeri yüksek olan bir besindir.Domatesde bol miktarda A,B,C ve K vitaminin yanı sıra kalsiyum,potasyum ve fosfor bulunur.

Domatesin içeriğinde lycopin adı verilen bir madde bulunur.Bu madde böbrekleri çalıştırır ve bol miktarda idrar söktürür.Vücutta biriken üratları ve üre asitlerini eriterek idrarla atılmasını sağlar.Ayrıca bu madde yaşlılık etkilerini dejenerasyon ederek azaltır.Kolesterole karşı da etkilidir.

Domates kabuğu ve çekirdeği bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir.Safra ve böbrek taşlarının oluşmasını engeller.Ayrıca domates nasır üzerine bağlanırsa nasırın sökülmesini kolaylaştırır.

Domates kansere karşı etkili besinlerin arasında ilk sırayı alır ama herhangi bir organda kanser başladıktan sonra domates kesinlikle tüketilmemelidir.Ayrıca karaciğer,mantar ve egzama şikayeti olan kişiler domatesi fazla tüketmemelidir.

Domates cildi tazelik ve pembemsi bir hoş renk verir.Midesi zayıf,böbrek ve mesanede iltihabı olan kişiler domates suyu içmelidir.Her sabah içilen taze sıkılmış bir bardak domates suyu kansere karşı etkilidir.Domatesin bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Etiketler:domatesin kabuğu faydalı mı,domates kabugu faydalimi

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Domatesin Yararları benzer konular