23 Nisan 2014 Çarşamba| 45 Yazar 7 kategori 468 Haber

Şahtere Bitkisinin Faydaları

Şubat 19, 2012 | Genel Sağlık | fullja
Google
Haberi Oyla

sahtere Şahtere Bitkisinin Faydaları

Şahtere bitkisi, çok parçalı yapraklı,küçük ve düzensiz pembe renkte çiçekleri olan yol kenarlarında yabani yetişen otsu bir bitkidir.Mayıs ayında çıkmaya başlayan bitki haziran ve temmuz aylarında dallarıyla birlikte toplanır ve demetler halinde gölgede ve havadar bir yerde kurutulur.

Şahtere bitkisi kanı temizler ve vücudu aşırı miktarda terleterek zararlı maddelerin ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.Damar sertliğinde ve mide ağrısı şikayetlerinde faydalıdır.Hazmı kolaylaştırır ve safra kesesi taşlarını eritir.migren ve baş dönmelerini geçirir.Yüksek tansiyonu düşürücü etkisi vardır.Kına ile birlikte bitkini öz suyu merhem yapılıp sürülürse egzama tedavisine iyi gelir.

Kurutulmuş şahtere bitkisi toz haline getirilir.! çay kaşığı olmak üzere toz halindeki bitki öğle ve akşam yemeğinde yenir.Başka bir bitkinin kullanımı da ince kıyılmış şahtere bitkisi soğuk suya konarak kaynayana kadar ısıtılır ve kaynadığı an ocaktan alınarak içilir.Taze demlenmiş bitki çayından 3 bardak içilir.Şahtere bitkisinin bilinen bir yan etkisi yoktur ama yüksek dozlarda alınması halinde karın ağrısı yapabilir.

Etiketler:şahtere bitkisi

Doktora Sor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Şahtere Bitkisinin Faydaları benzer konular